Vzniklé občanské sdružení Sylvestr Krnka, o.s. spolu s veřejností si chce důstojně připomenout 110. výročí úmrtí velkého průkopníka puškařství u jeho hrobu dne 4.1.2013.
Při prvotní prohlídce hrobu bylo s hrůzou zjištěno, že o hrob Sylvestra Krnky, rodáka z Velkého Boru, se delší dobu nikdo nestará. Text zásluh Sylvestra Krnky na monumentu byl nečitelný. Z náhrobku byla část řetězů odcizena a to asi v době, kdy již není taková úcta k zesnulým a kdy se začaly bezostyšně vykupovat i kovy ze hřbitovů. Původní řetězy byly ze železného kovu a byly pouze volně zavěšeny na hácích sloupků . Takže snadná kořist pro lapky.
Občanské sdružení se rozhodlo, mimo jiné, zrestaurovat tuto část náhrobku a obnovit ohraničení náhrobní desky řetězy připevněnými na sloupcích.
Dle zbylého torza řetězu byly zhotoveny kopie.
Řetězy byly dle původních technologií chemicky upraveny proti nepřízní počasí a finální obnovou bylo jejich uchycení na sloupky.
Na sloupky byly nově přidány i Des jackpots d’une valeur de plus de 4 million EUR vous attendent au bwin play2win casino. krytky uchycení, neboť ty byly také odcizeny.
Ohraničení náhrobní desky je dnes stejné jako v době, kdy tato funerální architektura vznikla.
V 19. století a začátkem 20. století bylo obvyklé, že součástí funerální architektury bylo ohraničování náhrobní desky na hřbitovech sloupky na kterých byly upevněny řetězy. Tím byl vytvořen uzavřený prostor náhrobní desky a bylo to místo, které bylo určeno pouze pro zesnulého – jeho pietní prostor. Řetězy bývaly různých tvarů, často však se značně lišily od klasických řetězů. Nejčastěji jednotlivé články řetězu byly kovářsky vykované jako obdélníkové obrazce s bodlinami, aby zdůraznily oddělení pietního místa od ostatního prostoru.
Věříme, že nový řetěz vydrží nejméně dalších 110 let. S takovou pevnou vírou a představou jsme k práci přistoupili, s takovým pevným zázemím jsme díky sponzorům a příznivcům občanského sdružení také mohli pracovat. Upřímně všem děkuji!