Když byl spolek Sylvestr Krnka, z.s. osloven a požádán o informace, týkající se mimozbrojních aktivit syna Sylvestra, pana Karla Krnky, tak jsme byli trochu zaskočeni. Základní informace o Karlových snahách uspět i v jiných oborech jsme k dispozici měli. Pan Jan Skramoušský ve své publikaci Mýtus jménem Krnka, MO ČR-VHÚ Praha, 2016, analyticky přesně připomíná Karlovy aktivity mimo jeho hlavní obor. Ovšem všechny souvislosti a důkazy o propojení jedné osoby Karla Krnky na sirkařský obor bylo teprve potřeba doložit. Vedení spolku si velmi považuje příležitosti „být u toho“ a s obdivem jsme sledovali hledání a nacházení důkazů od spřátelených filumenistů. Vážíme si toho, že jsme drobnou pomocí mohli přispět, ale hlavně, že představitel filumenistického svazu pan Ing. Milan Tomášek o úspěšné akci připravil následující článek pro naše webové stránky.(vd)
Hledal jsem nějaké informace ke svému rodokmenu na stránkách Vojenského historického ústavu a narazil tam na složku „Karel Krnka“. Jméno mně známé ze sirkařství a přitom ze složky vyplývalo, že to byl významný „zbrojař“ a nositel mnoha patentů v tomto oboru. Zapátral jsem tedy v archívech a studiích našeho filumenistického svazu (www.filumenie.com) a zjistil, že by se mělo jednat o jednu a tutéž osobu, která vyráběla sirky v Držkově na Jablonecku a měla velkoobchod se zápalkami v Praze. Nikde ale nebylo zcela jednoznačně doloženo, že Krnka „zbrojař“ rovná se Krnka „sirkař“. Kontaktoval jsem tedy spolek Sylvestr Krnka, z. s. (dále jen spolek) a pan Ing. Dynda mi odpověděl, že spolek nemá žádné informace o tom, že by syn Sylvestra Krnky, Karel, byl nějak spojený s výrobou zápalek. A tady začala zajímavá spolupráce, která měla za cíl doložit, zda je skutečně pravdivá naše informace o spojení výrobce zbraní Karla Krnky s výrobou sirek.
V životě Karla Krnky začalo, podle informací spolku, problematické období koncem roku 1889, kdy se otec Sylvestr zadlužil, aby splatil synovy dluhy. Někdy v té době se jejich cesty na nějakou dobu začaly rozcházet, ačkoliv Karel i nadále vymýšlel a registroval patenty na vylepšení zbraní. Už v dubnu roku 1892 ale registruje Karel Krnka, spolu se Siegfriedem Taussigem, patent na zásobník na sirky1). Pravděpodobně se jednalo o tento typ, který měl usnadnit zapálení sirky při větru nebo dešti (reklama je z Národních listů ze dne 12. 3. 1893).
Tady se objevuje spojení s velmi známým a významným obchodníkem se zápalkami Jiřím Marešem. A tady také asi začíná podnikání Karla Krnky jako obchodníka se zápalkami, později také spolu s Otakarem Rozvodou (podle pražských policejních přihlášek šlo o „strojního inženýra“, možná že kolegu ze zbrojovky…). Pokud tedy Karel Krnka na cestě za samostatností začal prodávat sirky, přibral si k tomu jeden (trochu techničtější) obor, a to prodej psacích strojů, jak se můžeme dozvědět z inzerátu v Národních listech dne 25. 9. 1892.
Vedle toho vlastnil privátní patentní kancelář, kterou zaznamenáváme v inzerátu z Národních listů ještě dne 9. 2. 1897. Krnka sám dál přihlašuje řadu patentů především na zbraně, ale třeba i na vylepšení psacího stroje. Můžeme tak například zjistit v novinách Wiener Zeitung z roku 1893, že si registroval třináct patentů. Obchodník Krnka vydává vlastní nálepky na sirky, které slouží k reklamě jeho firmy a patentní kanceláře, ale prodává je i jako „reklamní plochu“ jiným zájemcům. Podle studie o pražském sirkařstí2) a jejího dodatku3) je známo 17 reklamních nálepek, z nichž na ukázku uvádíme tři ze sbírky pana Tomáše Jelínka.
Pro nás filumenisty je také velice zajímavá informace, že Karel Krnka spolupracoval se zakladatelem sirkařství u nás, Vojtěchem Scheinostem ze Sušice. Krnka zastupoval v Praze prodej zápalek Scheinostovy firmy a společně se podíleli i na financování Ústřední matice školské. Dne 10. 3. 1894, v nedožitých 80 letech, Vojtěch Scheinost umírá a spolupráce pak pravděpodobně ještě nějakou dobu dál funguje i s dědici firmy, protože v Budivoji ze dne 12. 7. 1894 se objevuje ještě inzerát na sušické zápalky, které Krnka prodává.
Pravděpodobně v té době se Karel Krnka rozhoduje vyrábět vlastní zápalky a objevuje se v obci Držkov u Jablonce nad Nisou. Se společníkem Petrem Prouskem přestavují brusírnu v č.p. 113 na sirkárnu a k provozu dostávají dne 23. 9. 1894 stavební povolení od obecního úřadu4). Tady začíná krátká epizoda Karla Krnky – výrobce zápalek, která končí už následujícího roku 1895, kdy se nechal svým společníkem vyplatit. Sirkárna pak ještě další roky porůznu přežívá pod vedením Jindřicha Rozvody, a nakonec končí v roce 1899 s velkými dluhy5).
V pražském adresáři z roku 18966) je Karel Krnka veden už opět jako velkoobchodník se zápalkami, obchodník s psacími stroji a jako majitel patentní kanceláře. Protože adresáře uváděly informace v podstatě rok, často i více, staré, nemůže zde být už uvedeno, že dne 5. 5. 1896 firma Karel Krnka vyhlásila konkurz7). Tím asi definitivně skončila sirkařská epizoda v životě Karla Krnky, takže v následujících letech je o něm slyšet opět už jen jako o úspěšném zbrojaři a vývojáři zbraní. Pro nás, sběratele, po něm zůstala hezká řádka zápalkových nálepek, z nichž některé ještě předkládám na ukázku.
Propojení „Krnky zbrojaře“ a „Krnky sirkaře“ nebylo úplně jednoduché, protože během bádání jsme nikde nenašli jednoznačné spojení těchto dvou oborů podnikání, takže se pořád muselo brát v potaz, že to může být jen shoda jmen (i když velmi neobvyklých). Museli jsme tedy jednoznačnou spojitost hledat jinak:
- V policejních přihláškách města Praha8) je uveden Carl Krnka (*1857) s manželkou Nellou rozenou Kaštl (*1858), (tady je třeba pominout chyby v zápisu, kdy Karel Krnka se narodil v roce 1858 a jeho manželka byla Cornelie, rozená Kastl, v roce 1857) tedy Karel zbrojař, syn Sylvestra Krnky.
- Podle těchto policejních přihlášek se Krnka zbrojař stěhoval do Vídně na adresu Erzherzogs Karlplatz 14.
- Podle podkladů pana Šperka4) se v zápisu z rušení patentní kanceláře v roce 1898 nachází informace, že se Krnka stěhuje do Vídně na stejnou adresu jako v bodě 2.
- Máme tedy spojení, že Krnka zbrojař = Krnka patenty.
- V adresáři města Prahy z roku 18966) je uvedena na stejné adrese Krnkova patentní kancelář a velkoobchod se sirkami.
- Takže máme spojení, že Krnka patenty = Krnka sirky.
- Konečně tak můžeme oprávněně prohlásit, že Krnka zbrojař = Krnka sirkař!
Zdroje:
- Wiener Zeitung 14.10.1892
- Pražské sirkařství 1838-1896, Jiří Šperk, pro Český filumenistický svaz vydal Jaromír Jindra v edici Prameny, svazek 7, Praha 2017
- Pražské sirkařství 1838-1896 – dodatek, Tomáš Jelínek, pro Český filumenistický svaz vydal Jaromír Jindra v edici Prameny, svazek 8, Praha 2019
- Soukromý archív Jiří Šperk, složka Držkov
- Filumenisticka knihovnička sv. 56, Sborník 12, Jaromír Jindra, České Budějovice 2017
- Adressář královského hlavního města Prahy a sousedních obcí Bubenče, Holešovic-Buben, Karlína, Smíchova, Kr. Vinohradů a Žižkova, vydala obec Král. hlav. města Prahy, Praha 1896
- Wiener Zeitung 12. 5. 1896
- http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session=6aa47d982e9695c5bd0e22a1176d55d465dcec38a1e125ddec105b3c31be2fc0&action=novy_dotaz